Curs Valutar


Schema functionare GPON

 

GPON (Gigabit Passive Optical Network), este în prezent lider ca standard FTTH în Europa și în lume. Prima data dezvoltat de FSAN (Full Service Network Access), si recomandat prin ITU-T G.984.x standard .

 

Tehnologia Gigabit Passive Optical (GPON) este o retea alcatuita din OLT (Optical Line Termination), la sediul central,  și ONU / ONT (Optical Network Unit / Terminal) la abonat. Configurație tipică GPON constă dintr-un singur port PON la OLT și un număr de ONU-uri conectat la acesta printr-o singură fibră alimentator.

 

În general, un Time Division Multiplexing (TDM) este utilizat la transmiterea datelor in downstream. OLT transmite date la fiecare unitate ONU folosind abordarea TDM. Fiecare unitate ONU primește toate frame-urile downstream si culege doar datele adresate de OLT. Opțional, codificarile FEC și cripturile AES sunt aplicate datelor utilizatorului.

 

Pentru a trimite date la OLT în direcția upstream, OLT pune în aplicare o abordare Time Division Multiple Access (TDMA). ONU (ONT) primeste date de la porturile de utilizator și le combină. Fiecare ONU (ONT) transmite datele sale într-o strictă conformitate cu harta Bandwidth generate de OLT pentru sincronizare. Folosind mecanismul DBA, OLT poate rearanja lățime de bandă în upstream pentru a oferi mai multe resurse pentru ONU-rile strâns încărcate cu trafic.

 

ONU se conectează printr-o interfață de mare viteză la rețea PON și oferă abonaților acces la date (Ethernet), voce (POTS) și servicii video. GPON oferă un avantaj de neegalat a lățime de bandă în capacitatea lor de a oferi viteza cu adevărat mare serviciilor triple play (de exemplu, voce, video și date), mai ales în comparație cu serviciile DSL sau prin cablu existente.

 

Caracteristici cheie a GPON:

 

  • downstream de 2488Mbps (de la OLT la ONT)
  • upstream de 1244Mbps (de la ONT la OLT)
  • 60 km distanță maximă
  • 32dBm bugetul optic maxim
  • 1:128 split ratio maxim
  •  permite trimiterea semnalului  CATV / DVB-C / T  via Video ovrlay lungime de unda de 1550nm
  • interoperabilitatea între producatorii de OLT și ONT prin OMCI
  • upgrade la standarde mai ridicate (cum ar fi XG-PON) este permisă fără întreruperea serviciilor existente
  • utilizează criptare AES pentru securitate
  • Suport FEC (Forward Error Correction)
  • Suport Provisioning and Pre-Provisioning

 

NewsLetter

Cauta pe site

CISCO SH

  • image

Acum

We have 48 guests and no members online

Parteneri

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
All rights reserved! Start BIT Net