Curs Valutar

 


 

XFP-ul (10 Gigabit - X Factor Pluggable) este un modul optic de emisie-receptie utilizat în domeniul comunicatiilor, care functioneaza atat pe fibra single-mode cat si multi-mode, la lungimi de unda de 850nm, 1310nm sau 1550nm, si distante variabile cuprinse între 300m si 80Km. Din punct de vedere al dimensiunii, XFP-urile sunt cu aproximativ 30% mai mari decat SFP-urile standard, având o forma specifica, motiv pentru care sunt compatibile cu switch-uri ce poseda porturi de XFP. Laserul folosit este de tip VCSEL (conectori-LC).

 

 

Utilizat în mod special în retelele SAN (Storage Area Network) bazate pe standardul IEEE 802.3ae, XFP-ul este aplicabil în numeroase tipuri de transmisii de date de capacitate mare pe canale de fibra, SONET/SDH, Gigabit Ethernet sau link-uri DWDM. Modelul XFP permite diagnosticare digitala a proceselor de comunicatii, fiind un instrument de management în sine (contine modulul XFI – o interfata electrica, conforma cu specificatiile MSA).

 

 

 

Aplicatii:Modul xfp pe doua fire

 

  • SONET OC-192 / SDH STM-64
  •  ITU-T G.709
  • 10GBASE-SR/LR/ER/EW/ZR
  • 10GBASE- SR/LR/ER/EW/ZR + FEC

 


 

 

Informatii Comanda:

 

 

MODEL

FO

DISTANTA

MODUL OPTIC*

LUNGIME DE UNDA

TRANSFER

SBN-XP-MD01-300

MM

300 m

VSCEL/LC

850nm – 10GBASE - SR

10 Gbps

SBN-XP-SD04-010

SM

10 KM

DFBL/LC

1310nm – 10GBASE - LR

SBN-XP-SD16-040

40 KM

EML/LC

1550nm – 10GBASE - ER

SBN-XP-SD16-080

80 KM

EML/LC

1550nm – 10GBASE - ZR

 

 

 

 

NewsLetter

Cauta pe site

CISCO SH

  • image

Acum

We have 27 guests and no members online

Parteneri

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
All rights reserved! Start BIT Net
ULEI CBD ROMANIA